Titulní obrázek

Jaký vůz vyhrál v anketě Evropské Auto roku?

Anketa evropského auta roku je s námi již čtyřicet devět let. Jak dopadla ta letošní? Určitě vás překvapí s jakým náskokem vítěz porazil své protivníky.

Anketa evropského auta roku, tedy „Car of the Year“, je jedna z nejstarších a zřejmě i nejprestižnějších v Evropě. Tato soutěž má již dlouhou tradici a také svou bohatou historii. První anketa se totiž uskutečnila v roce 1964. Od této doby jsou každoročně oceňovány nejlepší nové vozy. 

Porota, tvořená 58 evropskými motoristickými novináři z 22 zemí, nominovala v prvním kole do finále osm kandidátů. Tyto automobily byly v uplynulých měsících důkladně testovány, porovnávány a hodnoceny podle různých kritérií, jako je hospodárnost, komfort, bezpečnost, jízdní vlastnosti, funkčnost, design a technický pokrok.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

První místo obsadil nový Volkswagen Golf. Prosadil se v 50. ročníku ankety proti sedmi konkurentům s poměrně velkým náskokem, když celkově získal 414 bodů, zatímco vůz na druhém místě, což byla Toyota GT86, obdržel 212 bodů. Třetí příčka připadla se 189 body Volvu V40, Nejlepší pětku pak doplňují Ford B-Max a Mercedes třídy A.