Titulní obrázek

Volkswagenu se krize nedotkla, naopak!

Německý gigant Volkswagen si mne za minulý rok prsty. Provozní zisk totiž stoupl o 2,1 procent (na 11,5 miliard eur). Své zásluhy tu má určitě automobilka Porsche, která se do koncernu minulý rok začlenila.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Německá automobilka Volkswagen dosáhla v loňském roce díky rekordnímu prodeji svých vozů i rekordních zisků. Provozní zisk se zvýšil o 2,1 procenta na 11,5 miliardy eur (293 miliard Kč). Čistý zisk skupiny, do které patří i mladoboleslavská Škoda, se zvýšil o zhruba 40 procent na 21,9 miliardy eur.

K výraznému zlepšení čistého výsledku přispělo hlavně začlenění výrobce sportovních vozů Porsche.

Celosvětový prodej vozů celé skupiny loni vzrostl podle dřívější zprávy o 11,2 procenta na 9,07 milionu vozů, a Volkswagen tak poprvé v historii překonal hranicí devíti milionů prodaných vozů. Skupina tím byla ve světě na třetím místě za japonskou Toyotou (9,75 milionu) a americkou General Motors (9,28 milionu). Volkswagen se chce stát do roku 2018 největším výrobcem aut na světě.

Tržby skupiny se loni zvýšily na 192,7 miliardy eur z úrovně 159,3 miliardy eur v roce 2011. Vedle plného převzetí Porsche k tomu přispělo navýšení podílu ve výrobci nákladních vozů MAN. Krize, nekrize koncernu se daří. Asi by bylo vhodné, kdyby předal nějaké rady PSA Peugeot Citroën.